Pats laikas įdarbinti savo būstą

Palyginus su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, pajūryje esančio nekilnojamojo turto, naudojamo trumpalaikei nuomai, skaičius augo apie 25 proc. Mūsų duomenimis, nemaža dalis gyventojų, pandemijos laikotarpiu įsigiję būstą prie jūros, atlaisvinus ribojimus, vis dažniau jį įdarbina trumpalaikei nuomai. Plačiau apie tendencijas visoje Lietuvoje pasakoja „Cohost“ rinkodaros vadovas Mantas Srėbalius.

Jeigu turite nekilnojamojo turto, gegužės mėn. ir birželio pradžia – pats tinkamiausias laikas įšokti į trumpalaikės nuomos traukinį.  Turistų srautai vis dar nedideli, tačiau jau matome augantį susidomėjimą. Kol būstas paruošiamas nuomai ir „įsisuka“ jo reklama, gali prireikti bent keletos savaičių.

Stebime, kad Palangos NT rinkoje daugėja pirkėjų, kurie investuoja į būstą ne tik asmeniniam naudojimui, tačiau ir ketindami jį nuomoti. Dažnas gyventojas, pandemijos metu įsigijęs būstą pajūryje, situacijai grįžus į įprastas vežęs, taip pat apsisprendžia jį nuomoti ir taip amortizuoti patiriamas išlaidas. Kartais žengti žingsnį į trumpalakės nuomos rinką savininkus paskatina ir netikėtos priežastys. Viena iš jų – atsiradusi NT mokesčio prievolė.

Didžiausia grąža – nebūtinai miesto centre

Kokią grąžą gaus savininkai iš nuomojamo nekilnojamojo turto, priklauso nuo keleto aplinkybių. Turime klientų, kurie per metus uždirba apie 5 proc., kitiems būstas uždirba ir 15 proc. metinę grąžą, nesvarbu, kalbėsime apie sostinę, Kauną ar pajūrį. Kasmet svečiams vis svarbesnis tampa interjeras kuris gali nulemti net 20-30 proc. iš nuomos gaunamų pajamų. 

Jeigu perkamas būstas yra pervertintas, metinė trumpalaikės nuomos grąža savininkų gali ir nedžiuginti. Tai ypač aktualu įsigyjantiems būstą Neringoje, kur pelnas dažniau generuojamas parduodant pabrangusį nekilnojamąjį turtą. Kita vertus, didžiausią dalį grąžos lemia būsto unikalumas, taip pat savininkų lankstumas, pavyzdžiui, vis dažniau nuomininkus praranda tie, kurie neįsileidžia svečių su augintiniais. 

Be Palangos, Neringos, pandemija paskatino atrasti kitus maršrutus, taip pat bendrai pakoregavo klientų poreikius. Ypatingai imta vertinti privatumą, namelius medžiuose, miškuose. Turime atvejį, kai namelis viduryje miško, rajone, generuoja apie 15 proc. metinės grąžos. Ten nekilnojamasis turtas ir žemė sąlyginai pigūs, o už unikalius apartamentus svečiai sutinka mokėti ir sostinės kainomis.

Daugėjant būstų, daugės ir turistų

 Dar pernai užsakinėdami būstus, klientai ypač dažnai teiraudavosi apie rezervacijos atšaukimo sąlygas dėl Covid-19. Šiemet svečiai būstą rezervuoja likus vos kelioms dienoms iki viešnagės pradžios. Tai ypač pastebima Vilniuje ir Kaune. Pastebėjome ir dar kelias naujas tendencijas: dėl būstų ilgalaikei nuomai deficito, atsirado nuomininkų kategorija, kuri butą nuomoja 2-4 savaitėms, tai yra tol, kol susiranda gyvenamąją vietą ilgalaikei nuomai. 

Taip pat, svečiai vis dažniau nuomoja būstą maždaug dviems savaitėms. Jiems ypač aktualus interneto ryšys bei atskira darbo vieta apartamentuose. Įdomu tai, kad neretai tokios nuomos kaštus darbuotojams apmoka darbdaviai. 

Planuojantiems vasaros atostogas, rezervacijų atidėlioti nederėtų. Nors būstų trumpalaikei nuomai skaičius rinkoje auga, daugėja ir norinčių juose apsigyventi. Ši tendencija stebima tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje.

Europos Centrinis Bankas mažina palūkanas

Europos Centrinis Bankas mažina palūkanas

ECB palūkanų normų mažinimas Europos Centrinis Bankas (ECB) birželio 6 d. pirmą kartą nuo 2019 metų sumažino bazines palūkanų normas euro zonoje. Šis sprendimas turės tiesioginį poveikį Euribor normai, kuri yra itin svarbi visai nekilnojamojo turto rinkai. Palūkanų...

read more
Kaip mokėti mokesčius užsiimant trumpalaike nuoma?

Kaip mokėti mokesčius užsiimant trumpalaike nuoma?

Kaip mokėti mokesčius užsiimant trumpalaike nuoma: verslo liudijimas, 15% nuo GPM, individuali veikla? Trumpalaikės būsto nuomos mokesčiai Lietuvoje gali būti mokami trejopai – įsigyjant verslo liudijimą, mokant 15% gyventojų pajamų mokestį (GPM) arba dirbant su...

read more
2024 metų nekilnojamojo turto įžvalgos

2024 metų nekilnojamojo turto įžvalgos

Nekilnojamojo turto sektorius Lietuvoje išlieka labai svarbi ekonominė dalis, suteikianti stabilumą ir kurianti darbo vietas. Nepaisant šio sektoriaus svarbos, jis yra stipriai pažeidžiamas įvairių veiksnių, tokių kaip ekonominės sąlygos, vartotojų lūkesčiai, darbo...

read more