Kaip mokėti mokesčius užsiimant trumpalaike nuoma?

Kaip mokėti mokesčius užsiimant trumpalaike nuoma: verslo liudijimas, 15% nuo GPM, individuali veikla?

Trumpalaikės būsto nuomos mokesčiai Lietuvoje gali būti mokami trejopai – įsigyjant verslo liudijimą, mokant 15% gyventojų pajamų mokestį (GPM) arba dirbant su individualia veikla. Šiame straipsnyje aptarsime šių būdų skirtumus bei privalumus, kad galėtumėte priimti tinkamiausią sprendimą savo trumpalaikės nuomos verslui.

*Trys dalykai kuriuos reikia atlikti prieš pradedant trumpalaikės nuomos verslą

Verslo liudijimas būsto nuomai

Verslo liudijimas yra populiarus pasirinkimas dėl savo paprastumo ir fiksuotų mokesčių. Tačiau svarbu nesuklysti pasirenkant tinkamą verslo liudijimo kodą:

043 kodas:

 • Tinkamas trumpalaikei būsto nuomai.
 • Su vienu VL galima nuomoti ne vieną būstą toje pačioje ar skirtingose savivaldybėse.
 • Reikia mokėti PSD (privalomąjį sveikatos draudimą) ir VSD (valstybinį socialinį draudimą).

051 kodas:

 • Tinkamas ilgalaikei būsto nuomai.
 • Atskiras liudijimas kiekvienam būstui.
 • Nėra papildomų PSD ir VSD mokesčių.

Išvada: Užsiimant trumpalaike nuoma, turite įsigyti verslo liudijimą, kurio veiklos kodas yra 043.

Mokesčiai dirbant su verslo liudijimu

Verslo liudijimo kaina priklauso nuo savivaldybės, kurioje nuomojate būstą. Pavyzdžiui:

 • Vilniaus miesto savivaldybė: 56.00 € per 31d.
 • Kauno miesto savivaldybė: 55.00 € per 31d.
 • Klaipėdos miesto savivaldybė: 29.00 € per 31d.
 • Neringos savivaldybė: 29.00 € per 31d.
 • Palangos miesto savivaldybė: 86.00 € per 31d.

Suma gali būti šiek tiek didesnė, jei turite būstus skirtinguose miestuose ir imate verslo liudijimą skirtą veikti neribojant veiklos teritorijos.

https://www.vmi.lt/evmi/verslo-liudijimu-skaiciuokle

Svarbu paminėti, jog verslo liudijimas trumpalaikei nuomai neapsiriboja vien tik verslo liudijimo kaina. Dar reikia nepamiršti susimokėti PSD ir VSD Sodrai. Šiuos mokesčius reikia mokėti, nesvarbu ar esate dirbantis ar ne, tačiau kokią sumą reikės sumokėti priklauso nuo to ar kaupiate pensiją papildomai:

Nekaupiant pensijos (2024 Liepos 1-31d):

 • VSD – 80.57 Eur
 • PSD – 64.50 Eur

Kaupiant pensiją (2024 Liepos 1-31d):

 • VSD – 108.29 Eur
 • PSD – 64.50 Eur

Pasiskaičiuoti galite Sodros skaičiuoklėje.

Pavyzdžiui, per 2024 metų liepą, užsiimant trumpalaike nuoma Palangoje su verslo liudijimu ir kaupiant pensiją, bendros mokesčių sumos sieks apie 259 Eur.

Taip pat, jei per metus jūsų pajamos iš trumpalaikės būsto nuomos viršijo 45 000 €, tuomet privalote registruotis PVM mokėtoju.

Individuali veikla

Pasirenkant šį būdą, reikia įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą „Poilsiautojų ir kita trumpalaikio apgyvendinimo veikla“ arba „Kita apgyvendinimo veikla“. Individualiai veiklai taikomas mokesčio tarifas priklauso nuo pajamų sumos. Gyventojų pajamų mokestis apskaičiuojamas taikant 15 % tarifą, o gauta mokesčio suma mažinama gyventojų pajamų mokesčio kreditu. Pajamoms, neviršijančioms 20 000 eurų per metus, taikomas 5 % tarifas po kredito pritaikymo. Jei pajamos siekia iki 35 000 eurų, tarifas proporcingai didėja nuo 5 % iki 15 %. Pajamoms, viršijančioms 35 000 eurų, taikomas fiksuotas 15 % tarifas.

Nuo individualios veiklos pajamų taip pat mokama 37,9 % PSD ir socialinio draudimo įmokų, apskaičiuojamų nuo pusės metinių apmokestinamųjų pajamų.

Pasirinkus individualią veiklą, vienas iš privalumų yra galimybė atskaityti faktines išlaidas, patirtas siekiant uždirbti pajamas. Tai galima daryti remiantis leidžiamais atskaitymais, kurie gali siekti ne daugiau kaip 30% gautų pajamų. Šie atskaitymai gali būti: komunalinės išlaidos, valymo išlaidos, kanalų mokesčiai (Airbnb, Booking), administratoriaus išlaidos.

Taip pat, norint atskaityti su turtu susijusias išlaidas, t.y. kapitalo investicijos, remontą, turto nusidėvėjimas, šis turtas turi būti įregistruotas kaip naudojamas individualioje veikloje.

Gyventojų pajamų mokestis (GPM)

Pasirinkus mokėti 15% GPM (arba tiesiog pamiršus pasiimti VL ar ĮV), mokesčius už praėjusius metus turėsite sumokėti iki gegužės 1 d. deklaruojant pajamas. Pavyzdžiui, jeigu Palangoje nuomosite savo būstą už 500 € per mėnesį, per metus surinksite 6000 € pajamų. Nuo šių surinktų pajamų jums reikės sumokėti 15% GPM, tai būtų 900 €.

Vienas iš minusų pasirenkant šį būdą yra tai, jog neturėsite galimybės išrašyti sąskaitų juridiniam asmeniui, nebent pasirašysite nuomos sutartį su įmone iš anksto, kuri už jus deklaruos ir sumokės 15% GPM.

Kurį būdą pasirinkti?

Trumpalaikės būsto nuomos mokesčių mokėjimo būdo pasirinkimas Lietuvoje priklauso nuo jūsų pajamų ir veiklos masto. Verslo liudijimas (043 Kodas) yra tinkamas didesnėms pajamoms ir nuolatinei veiklai dėl fiksuotų mokesčių, tačiau reikalauja mokėti PSD ir VSD. Gyventojų pajamų mokestis (15% GPM) yra paprastas ir patogus mažesnėms, sezoninėms pajamoms, bet riboja sąskaitų išrašymo galimybes juridiniams asmenims. Individuali veikla suteikia lankstumą ir leidžia atskaityti išlaidas, tačiau reikalauja daugiau administracinio darbo ir papildomų PSD bei socialinio draudimo įmokų.

Svarbu: Ši informacija yra tik bendro pobūdžio ir nėra skirta kaip konsultacija ar rekomendacija. Dėl tikslesnės informacijos kreipkitės į Valstybinę Mokesčių Inspekciją (VMI) arba kitas įstaigas.

 

Europos Centrinis Bankas mažina palūkanas

Europos Centrinis Bankas mažina palūkanas

ECB palūkanų normų mažinimas Europos Centrinis Bankas (ECB) birželio 6 d. pirmą kartą nuo 2019 metų sumažino bazines palūkanų normas euro zonoje. Šis sprendimas turės tiesioginį poveikį Euribor normai, kuri yra itin svarbi visai nekilnojamojo turto rinkai. Palūkanų...

read more
2024 metų nekilnojamojo turto įžvalgos

2024 metų nekilnojamojo turto įžvalgos

Nekilnojamojo turto sektorius Lietuvoje išlieka labai svarbi ekonominė dalis, suteikianti stabilumą ir kurianti darbo vietas. Nepaisant šio sektoriaus svarbos, jis yra stipriai pažeidžiamas įvairių veiksnių, tokių kaip ekonominės sąlygos, vartotojų lūkesčiai, darbo...

read more